EN | RU | FI

Kunnan- ja kaupunginjohtajat

Nevalainen Antti
kunnankirjuri -1938

Räisänen Väinö
kunnankirjuri 1938-1952

Kunnanjohtajan virka perustettiin 29.3.1949

Hakonen Kalevi (s. 22.3.1926, Jämsä)
vt. kunnanjohtaja 15.6.-15.9.1952

Honkanen Veikko (s. 6.9.1908, Varpaisjärvi, k. 15.5.1999, Pudasjärvi)
kunnanjohtaja 16.9.1952-30.9.1973

Veikko Honkasen kansanedustajakausien sijaiset 1962-1970:

Huotelin Toivo (s. 27.9.1924, Pudasjärvi)
vs. kunnanjohtaja 1.12.1962-20.4.1966
Huttu-Hiltunen Veikko (s. 9.1.1928, Ylikiiminki, k. 5.6.2013 Rovaniemi)
vs. kunnanjohtaja 1.1.1968-31.3.1970

Pikkuaho Paavo (s. 14.6.1943, Pudasjärvi)
kunnanjohtaja 1.10.1973-31.12.2003
kaupunginjohtaja 1.1.2004-30.3.2004

Harju Pauli (s. 9.9.1960, Ranua)
kaupunginjohtaja 1.4.2004-1.4.2008

Daavittila Kaarina (s. 11.8.1951, Pudasjärvi)
kaupunginjohtaja, 1.8.2008-31.8.2014

Timonen Tomi (s. 14.3.1973, Pudasjärvi)
kaupunginjohtaja 1.9.2014-

pudasjarvi  Lapland - The North of Finland