Pudasjärven kaupunki julkaisee maksutta yleishyödyllisten yhdistysten ja yhteisöjen Pudasjärven alueella järjestämiä, kaikille avoimia tapahtumia kalenterissa. Tapahtumasta voi ilmoittaa tällä lomakkeella.

Poliittiset tilaisuudet (esim. vaalitilaisuudet) ovat mahdollisia julkaista vain, jos paikalla on vähintään kolmen puolueen edustajia tai kaupunki on niissä mukana.

Ladataan Tapahtumat

« Kaikki Tapahtumat

Peltokurki + Eereka – Kerran kesäyönä

27.6. klo 18:00-19:30

Peltokurki & Eereka

Tule viettämään ainutlaatuinen musiikki-ilta keskellä kauneinta kesää – nähdään Kurkisalissa!

Peltokurki ja Eereka kiertävät Suomea yhteisellä kiertueellaan jo toistamiseen kesällä 2025 molempien yhtyeiden musiikkia yhdistelevällä kiertueella. Yhteiskiertueella yhdistyvät kesä, tarinankerronta, runollisuus ja kolmen laulaja-lauluntekijän heleät yhteisharmoniat. Keikoilla kuullaan sekä Peltokurjen että Eerekan tuotantoa yhteisillä sovituksilla sekä muutamia kesäisiä cover-kappaleita, jotka sitovat kappaleiden teemat yhteen. Kiertueen keikkapaikkoina toimivat idylliset ja uniikit miljööt, joissa saa uppoutua keinuviin kesän säveliin ja herkkään tunnelmaan. Tänä vuonna kiertueella on luvassa uusia paikkakuntia ja lauluja.

Peltokurki
Peltokurki on Anna Peltomaan ja Emma Kurkisen muodostama duo, joka tunnetaan vahvoista lauluharmonioistaan, iskelmäpopin ja laulaja-lauluntekijäperinteen yhdistävästä omaleimaisesta soundistaan sekä vangitsevasta lavaläsnäolostaan. Peltokurki on julkaissut runsaasti musiikkia, esiintynyt yli 300 keikalla ympäri Suomen ja saavuttanut tunnustusta muun muassa YLE Radio Suomen soittolistojen ja Teoston Uudet Soundit -voiton myötä. Toinen albumi “Kohti ja kauemmaksi” julkaistiin 4.4.2025 Northern Flame Musicin kautta.
www.peltokurki.fi

Eereka
Eereka on lämminääninen suomenkielinen artisti, jonka musiikki liikkuu popin, folkin ja laulaja-lauluntekijäperinteen rajapinnoilla. Hän on ihastuttanut kuulijoita radiossa ja striimipalveluissa kappaleillaan kuten Heinäkuu, Ensilumi ja Katulamput. Eerekan vahvuuksia ovat koskettava lauluääni, herkkä tarinankerronta ja vahva lavaläsnäolo, jotka ovat vieneet hänet festivaalilavoilta intiimeihin konserttisaleihin ympäri Suomen. https://linktr.ee/eereka

Liput 15 €
Lippujen ennakkomyynti alkaa pian kaupungin verkkokaupassa ja 9.6. alkaen myös museolla
Ovelta liput pankkikortilla tuntia ennen esitystä – Huom! käteinen ei käy, ei ovella eikä museolla.

Tiedot

Päivämäärä:
27.6.
Aika:
18:00-19:30
Tapahtuma kategoria:

Tapahtumapaikka

Kurkisali, Hyvän olon keskus Pirtti
Varsitie 1
Pudasjärvi,
+ Google Map

Järjestäjä

Kulttuuripalvelut